Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na pozvání

Status umělce není handl

S Petrou Hůlovou jsme se v Českém rozhlase bavili o připravovaném statusu profesionálního umělce. Ten by mohl pomoci umělcům a umělkyním na volné noze pokrýt s pomocí státu jejich základní životní náklady. „Umělci nežádají větší jistotu, ale alespoň nějakou jistotu,“ řekl jsem v pořadu s tím, že by potřebovali finanční polštář, který by jim v případě další pandemie nebo po zrušení projektů, jež je živí, sice nestačil ani na nájem, ale alespoň na zaplacení sociálního a zdravotního pojištění.

Ani já, ani Petra Hůlová jsme v debatě nemluvili o tom, že by mladá generace nebyla ochotná se omezovat nebo že by nechtěla umění přinášet oběti. Řešili jsme, jakým způsobem by měl náš vyspělý stát společné finanční prostředky spravedlivě rozdělovat těm, kteří je potřebují. Patří mezi ně i umělci a umělkyně, kteří buď nemohou svou práci dělat na takové úrovni, jaké by s lepším zázemím byli schopni dosáhnout, anebo této metě musí podřídit veškerý život i při hrozbě totálního vyčerpání.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.