Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na pozvání

Opilí svobodou

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Lviv, stánek před nádražím. Do odjezdu vlaku zpět do Prahy s přestupem v Přemyšlu mi zbývá půl hodiny, tak si dávám poslední kafe před cestou. Nádražní hala je plná vojáků vracejících se z dovolenky ve více či méně povznesené náladě. Jeden z těch více povznesených ke mně přistupuje. Vasyl. Ty? Pavel. Odkud? Z Čech. A Putin u vás dobrej? Ne. Správně, je to hajzl a pederast. Vasyl sahá do vojenské torny a vytahuje zbrusu nové maskáčové kalhoty. Ber, dárek. Nemůžu, budeš je potřebovat. Mám jiný, ber. Fakt nemůžu. Vasyl vytahuje z opasku bodák. Víš, co je tohle? Jo, nůž. Píchnu tě, když si ty kalhoty nevezmeš. Vytahuji z batohu lahev kořalky, kterou jsem koupil jako suvenýr domů, a podávám mu ji. Tak jedině jako výměnu. Vasyl se rozzáří, obejme mě, poplácá po zádech a každý se svým dárkem běžíme na svůj vlak – Vasyl na východ, na frontu, já na západ, domů.

Teď už bych měl konečně vysvětlit, co jsem dělal na Ukrajině. Bylo by pro mě lichotivé napsat, že jsem tam měl nějakou misi, kterou jsem úspěšně splnil. A je pravda, že jsem kolegovi v práci, původem ze Lviva, který jako muž pod šedesát nemůže volně cestovat na Ukrajinu, a hlavně z Ukrajiny, posloužil jako poslíček s důležitým balíčkem. To ale byla spíš vhodná záminka, ve skutečnosti jsem byl především zvědavý. Ne snad jak vypadá bojiště, takový voyeur nejsem a taky jsem na to příliš velký srab, ale jak vypadá normální město v nenormální době. A Lviv mi učaroval.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.