Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Rozšíření senzitivity

Narodit se s talentem povídkáře v Česku není výhra v loterii. Školní povědomí jakžtakž klopýtá od Máchovy Marinky přes Povídky malostranské k Čapkovi, ale u Kunderova Falešného autostopu, starého už téměř šedesát let, stopa nenávratně vyvane. A povídkové sbírky nevibrují ani Databází knih či knihomilnými sociálními sítěmi.

Stanislav Beran je přitom bytostný povídkář. Jeho výlety na rozsáhlejší příběhovou plochu jako v románu Vyšehradští jezdci (2016) nevynikají obzvláštním stylem či tématy. Ale jeho povídky se už od první knihy Až umřeš, nikdo už ti nebude chtít sahat na prsa (2007) vyznačují atmosférou, stylem, ale hlavně pochopením, že povídka je miniatura. Neříká vše podstatné od začátku do konce naplno, nevodí čtenáře za ručičku, jak si na to zvykli u dobře se prodávajících románů. Vstoupíme do dění, které tu bylo i předtím, jen my jsme u toho nebyli, a po chvíli zas vystoupíme, i když se jistě něco bude dít dál. Ale čtenáři tohle nakouknutí stačí, aby si zachycené situace nechal doznívat, hrál si s nimi ve své fantazii a domýšlel, co by to vše mohlo říkat a znamenat.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.