0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře24. 6. 20233 minuty

Ohrožuje ministr spravedlnosti spravedlnost?

Piráti vytáhli proti Pavlu Blažkovi, ale jen tak trochu

Když sestavoval Petr Fiala na podzim 2021 vládu, mnozí jeho voliči pochybovačně kroutili hlavou nad počtem koaličních stran v přesvědčení, že je pouze otázkou času, kdy mezi pěti kohouty vypukne konflikt. Je ten čas tady?

Jde o to, že Piráti odhlasovali na svém internetovém fóru, že nechtějí ve vládě Pavla Blažka (ODS). Podle nich totiž „ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát“. To je u ministra spravedlnosti dost podstatná výtka, která se opírá o podezření, že Blažek zasahuje do vyšetřování trestních kauz. Fiala bude celou věc řešit s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem, ale tipněme si, že ho z toho zatím hlava nebolí. Důvodem přitom není jen fakt, že Fiala k parlamentní většině Piráty čistě matematicky nepotřebuje. Piráti totiž ani jinak nehrají v „případu Blažek“ s vysokými kartami.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Usnesení proti ministru spravedlnosti navrhla europoslankyně Markéta Gregorová, která patří k odpůrkyním pirátské účasti ve Fialově vládě. Tento názor ale ve straně výrazně prohrál a hlasování proti Blažkovi na tom nic nemění. Zúčastnila se ho totiž jen necelá polovina z 1177 členů Pirátské strany. Proti Blažkovi pak hlasovalo 369, tedy méně než třetina. Důvodem může být i jeden nenápadný fakt: ve značně konzervativní vládě nemají Piráti pro svá liberální témata mnoho větších politických spojenců, než je Pavel Blažek.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc