Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Drahá maminko, zemři

Princ amerického artového hororu Ari Aster se ve svém novém filmu On se bojí nebojí ničeho. I když by možná měl.

Co je realita a co v mojí hlavě? ( Joaquin Phoenix jako úzkostlivý čtyřicátník Beau na surreálné cestě za matkou) • Autor: Profimedia
Co je realita a co v mojí hlavě? ( Joaquin Phoenix jako úzkostlivý čtyřicátník Beau na surreálné cestě za matkou) • Autor: Profimedia

Záblesky problikávají temnotou a zvolna sílí, stejně jako tlumené hlasy. Divákovi záhy dochází, že sleduje porod z pohledu dítěte. Sám se s ním dere na svět. Vysvětlující hlas doktora přerušuje rozrušený křik matky obávající se o synův život. Ustane, až když se po plácnutí na promodralé tělíčko ozve pláč. Následuje střih a novorozeně je psychicky rozložený čtyřicetiletý muž jménem Beau Wasserman, který čeká na další sezení s terapeutem. Pupeční šňůru doktor přestřihl, ale to ještě nic neznamená.

Nejnovější snímek amerického režiséra Ariho Astera se jmenuje On se bojí (Beau Is Afraid). Sám Aster ale nemá ve svých filmech strach z ničeho. Ani z porodu, ani z obřích varlat a penisu schovaných na půdě v domě hrdinovy matky coby freudiánský obří maňásek, symbol chybějícího otce, kterého matriarcha vytěsnila. Konfrontace přichází v závěru a diváka spíš rozesměje nebo rozruší, než aby ho překvapila. V té chvíli totiž za sebou už bude mít intenzivní dvě a půl hodiny, kdy je možné vše. Není jasné, co je realita a co je noční můra odehrávající se v hrdinově hlavě. 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.