24_na olympiadu_profiemdia
Autor: Profimedia

Na olympiádu bezpečně

Zimní olympijské hry v Pekingu se blíží a velká část českých sportovců již do Číny odcestovala. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) společně s Vojenským zpravodajstvím pro ně připravil bezpečnostní manuál, jak se chovat kyberneticky bezpečně. Manuál úřad následně zpřístupnil pro širší veřejnost. „Materiál je určený především těm, kteří cestují do zemí, v nichž je ochrana údajů uživatelů na nízké úrovní,“ řekl k němu ředitel NÚKIB Karel Řehka. Manuál obsahuje deset doporučení, mimo jiné cestovat s „čistým zařízením“, tedy s takovým, které v sobě nemá osobní nebo jinak citlivé údaje cestujícího. Úřad upozorňuje také na stahování neznámých či zranitelných aplikací, mezi něž zařadil také oficiální aplikaci celé akce My 2022.

Došlo k hradní skartaci?

Pražský hrad údajně skartoval tajnou zprávu o tom, že za výbuchy ve Vrběticích stojí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Toto vysvětlení se od jeho zaměstnanců dozvěděla policie, když chtěla prověřit, jestli jsou na tajném dokumentu od Bezpečnostní informační služby (BIS) otisky prstů nebo stopy DNA někoho nepovolaného; tedy zda se s ním neseznamovali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění. Nejbližší Zemanovo okolí totiž nemá náležitou prověrku – to platí nejen pro poradce Martina Nejedlého, ale i pro kancléře Vratislava Mynáře. Policie dokument nezískala a místo toho se dozvěděla, že Hrad ho údajně skartoval loni na konci listopadu, jak řekly Respektu a Radiožurnálu…

1_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte