Minulou středu odvolala vláda na jeho vlastní žádost šéfa rozvědky (ÚZSI) Marka Šimandla, který post definitivně opustí sedmého července. Osmého července jej, opět podle středečního rozhodnutí vlády, nahradí Petr Mlejnek, kterého do funkce vybral ministr vnitra Vít Rakušan. Jemu rozvědka podléhá. O výměně se už několik týdnů spekulovalo v médiích, ministr Rakušan ale odmítal cokoli oficiálně sdělit – kromě toho, že se nějaká změna chystá.

Ve středu se to rozhodlo bleskově. Marek Šimandl ještě ráno nevěděl, kdy post opustí a za jakých okolností. V poledne ale po dohodě s ministrem poslal svůj rezignační dopis. Mezitím se mu od vlády, konkrétně od ministra financí Zbyňka Stanjury, dostalo ujištění, že mu bude nabídnut odpovídající náhradní post. Nejde o trafiku, je běžné, že šéfové rozvědek odcházejí do jiných významných státních úřadů či do diplomacie, aby se zajistila jejich loajalita a bezpečnost citlivých informací, s nimiž se ve funkci seznámili. V pátek bylo ministerstvem financí oficiálně oznámeno, že se Marek Šimandl stane po odchodu z funkce šéfa rozvědky ředitelem celní správy.

Marek Šimandl se stal ředitelem rozvědky skoro před čtyřmi lety, službu přebíral ve chvíli, kdy byl stíhán bývalý náměstek rozvědky Zdeněk Blahut za údajnou rozsáhlou defraudaci financí ÚZSI (stíhání trvá dodnes). Ze služby tehdy odešlo několik zkušených zpravodajců, další následovali během Šimandlova šéfování. Podle ministra Rakušana potřebuje ÚZSI ředitele, který bude nezatížený a jeho…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte