Nuclear doomsday. To je jedna ze zatím teoretických možností, jak se může stát Země minimálně neobyvatelnou. V horším případě je to vize, kdy skončí veškerý život, a spíše (snad) pouze jako sci-fi je to i varianta, kdy přestane existovat Země jako taková. Po covidu je to další bezprostřední připomínka pro nás Středoevropany, že naše životy jsou konečné a domnělá bezpečnost díky poloze naší republiky na mapě světa je výhradně iluzorní. Vlastně se nás v posledních měsících více než dotkla trojice typického kontextu pro humanitární katastrofu – epidemie, infekční choroby i válka. A v klimatické změně už roky žijeme. Nejsem specialista na nukleární zbraně. Takže čtu totéž, co jiný laik. Že snad Spojené státy disponují nukleárním arzenálem, který je více zaměřený na přesné ničení bez větších, tzv. kolaterálních škod včetně zbytečné radiace či radioaktivní kontaminace na řadu let. Rusko má prý protichůdnou strategii. To první má soudnému dni spíše předcházet, to druhé ho může způsobit.

Pro zachování duševního zdraví lze zatím spíše doufat, že by nukleární arzenál Ruska a taktika jeho použití soudný den nezpůsobily. Kdo se ale rád vyděsí, ten už si dávno přečetl účinky nejděsivější termonukleární zbraně, která byla kdy vyrobena. Bomba se jmenovala Car a nepřekvapuje, že to byli právě Rusové, kdo ji v roce 1961 odpálili nad testovací střelnicí v Nové zemi. Pokud jsme u toho zděšení, zadejte si „Tsar Bomba“ do aplikace Nukemap a odpalte si ji v libovolné lokalitě.

Ale dost o…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte