The Rubble of the World Trade Center on September 12, 2001.
Než jsme se rozhodli pomstít se... • Autor: Corbis via Getty Images

Jedním z nejsilnějších momentů pětidílné dokumentární série na Netflixu Zlomové okamžiky: 11. září a válka proti terorismu je výpověď bývalého vojenského právníka Jasona Wrighta. Když al-Káida v roce 2001 napadla Spojené státy, studoval jen kousek od zasaženého Pentagonu. Otřesen tragédií se rozhodl, že až budou jednou útočníci dopadeni, chtěl by jako právník sedět u spravedlivého soudu, který teroristy odsoudí po vzoru poválečného norimberského procesu s nacisty. Wright po studiích absolvoval nasazení v Iráku a jako vojenský advokát ex offo byl deset let po 11. září přidělen k obhajobě architekta útoků Chálida Šajcha Muhammada.

Je to jedna ze scén, kdy seriál začíná být jen pro silné povahy. Nikdy nezveřejněný snímek z věznice Guantánamo ukazuje, jak Muhammad vypadal po několikaletém podstupování „vylepšených technik výslechu“, jak zní oficiální termín pro to, co se Jason Wright nebojí na kameru pojmenovat jako „mučení“. Terorista byl mimo jiné držen po dobu 180 hodin v nepřetržité bdělosti a 183krát byl na něm praktikován waterboarding, tedy simulace pomalého topení se. „Začalo být patrné, že americká vláda neusiluje o spravedlivý proces pro každého. Šlo v podstatě jen o to, aby právníci odvedli tak dobrou práci, aby dodali procesu zdání zákonnosti. Ale nesměli odvést zas moc dobrou práci,“ vysvětluje Wright, proč se během vojenského tribunálu posléze rozhodl vystoupit ze soukolí, které bylo předem nastaveno tak, aby jeho klient dostal trest smrti.

Znechucen…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1793

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte