Svět zažívá třetí vlnu koronaviru, byť umírá o něco méně lidí než v předchozích dvou. Platí to také o Izraeli, kde se počet nově nakažených blíží desetitisícové hranici za den – v zemi s jen o málo menším počtem obyvatel než Česko. Asi 600 pacientů leží v nemocnicích, umírá zhruba 20, ale někdy i téměř 50 nemocných denně. Izrael se přitom těší pověsti celosvětového šampiona v disciplíně zvané očkování proti covidu. Co tedy zprávy odtud znamenají?

Izrael ve vakcinaci v létě dost polevil a dnes už mezi nejproočkovanější země světa nepatří. Alespoň jednu dávku vakcíny tu má 68 procent lidí, zatímco třeba v Portugalsku je to o deset procent víc (v Česku 54 procent). Na druhou stranu se do izraelských nemocnic dostávají i lidé s ukončeným očkováním, hlavně starší, a optimistická očekávání tamní společnosti, že je covid vyřešen, se nenaplňují.

Stále platí, že očkování je nejspolehlivější obranou. Svědčí o tom vědecké studie i pohled do Spojených států, kde je situace v republikánských státech, v nichž žije hodně odpůrců vakcinace, podstatně horší než v těch nakloněných demokratům. Ostatně i data z Izraele potvrzují, že lidé s ukončeným očkováním jsou před covidem velmi dobře chráněni. Ale tmavé skvrnky na jinak růžovém plátně nelze pominout. Podle nejnovější studie z Británie, zveřejněné minulý týden Oxfordskou univerzitou, nelze vyloučit, že pokud se očkovaný člověk nakazí infekčnější variantou viru delta, šíří nemoc stejně efektivně jako neočkovaný (u starších mutací viru…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 922

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte