Kdybychom sestavili žebříček nejpoužívanějších nových slov v českém jazyce, tak výraz „e-mail“ by určitě obsadil některou z čelních příček. Spolu s internetem vtrhl do češtiny v devadesátých letech a dnes už si život bez něj dovede představit jen málokdo.

Stejně jako spoustu jiných slov z oblasti informačních technologií převzala čeština tento termín v původní, anglické podobě, tedy „e-mail“. Český ekvivalent – elektronická pošta – je příliš dlouhý, a tak se v praxi téměř nepoužívá.

Čas od času se vynoří otázka, zda vedle podoby „e-mail“ je možné psát tento výraz i bez spojovníku – „email“. Ano, možné to je, ale význam tohoto slova je pak odlišný a s elektronickou komunikací nemá nic společného. Je to označení pro vrchní lesklou nátěrovou hmotu, případně vrstvu sklovité hmoty na kovu či keramice a v anatomii je „email“ synonymum pro sklovinu na korunce zubu. Rozdíl je rovněž ve výslovnosti, zatímco „email“ se vyslovuje jako [emajl], u „e-mailu“ je to [í-mejl]. Písmeno před spojovníkem se čte jako samostatná slabika, stejně jako například u pojmů „T-Mobile“ nebo „U-rampa“.

Argumentem pro psaní spojovníku v „e-mailu“ může být také skutečnost, že v současné češtině se projevuje výrazný příklon k této podobě u dlouhé řady dalších slov, jež souvisejí s internetem, třeba „e-shop“, „e-sport“, „e-banking“, „e-podpis“.

Přídavné jméno k výrazu „e-mail“ má tvar „e-mailový“, například „e-mailová adresa“, „e-mailová korespondence“ či „e-mailový systém“. Pro úplnost ještě…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Vařáková

varakova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 41

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte