34-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Volby jsou o kupování si voličů. Zní to možná nehezky, ale je to tak. Politici, pokud chtějí uspět, si musí koupit veřejnost pro svou věc. Někdo to dělá více, jiný méně populisticky, nástroje se také mění podle ideové orientace, ale cíl je stejný – získat co nejvíce voličů. A jak se blíží den voleb, přibývají debaty na téma: Co je vlastně nejsilnějším platidlem? Stále častěji slyšíme: Tohle Babišovi vyhraje volby. Od Afghánistánu přes pandemii až po marketingové triky – vše je prý rozhodující. A pro Babiše. Každé téma hraje nějakou roli v úvahách voličů, ale jedno ční nad ostatními – volby zásadně ovlivní senioři a přeneseně řečeno výše penzí. Babiš to ví, proto je těsně před volbami zvýšil, i když na to ve státní kase nejsou peníze. Otázka za deset miliard: Může si opozice dovolit svazovat ruce spořivou politikou, když Babiš utrácí, jak chce?

Babišova sázka na jistotu

Svět politiky se v posledních letech zásadně mění, jedno pravidlo je ale vytesané do žuly. Voliči se po letech vládnutí ptají: Žije se mi lépe než před čtyřmi lety? Případně variace otázky namířená do budoucnosti: Bude se mi žít lépe, když vyhrají ti či oni? Pochopitelně se k tomu přidává řada dalších témat a v některých situacích jejich význam roste, ale ekonomický faktor je ve hře vždy. A senioři mohou prohlásit, že penze jim za této vlády narostly. Angažovala se v tom i sociální demokracie, ale kdekoli zabřednete na toto téma řeč, ozve se: Babiš nám zařídil…

Hnutí ANO ví, proč to dělá. Postupem času poztrácelo téměř všechny voličské skupiny, jelikož neumí vládnout. Senioři jsou ideální cílová skupina, protože stát v jejich případě hraje klíčovou roli a kroky vlády mají okamžitý efekt. I proto všechny výzkumy veřejného mínění ukazují, že většina penzistů, kteří se chystají k volbám, podpoří ANO. Opozice se dostala do nepříjemné situace. Hlásí totiž rozpočtovou zodpovědnost, což je správné, ale tím zároveň posiluje Andreje Babiše. Během uplynulých let, stejně jako v průběhu dosavadní kampaně, navíc nenašla způsob, jak se seniory pracovat.

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2209

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte