Pošlete lidi z práce domů, omezíte jim možnosti, jak trávit volný čas, a oni se k sobě mají. Výsledkem je nadprůměrný populační přírůstek, i pandemie, přes svou tragiku, má své slunné chvilky. Tak alespoň zní hojně rozšířená představa – a třeba zkušenost s demografickým vývojem v Respektu ji potvrzuje.

Ve Spojených státech se podobně donedávna očekávalo opáčko návratu nabuzených vojáků z bojišť druhé světové války. Výsledkem byla tehdy generace „baby boomers“, jejichž početní převaha ovlivňuje americké dění dodnes. Něco ale nehraje, děti z první vlny pandemické uzávěry by již měly být na světě, a nejsou. Deník San Francisco Chronicle vše pečlivě sečetl a došel k závěru, že místo boomu nastal naopak propad. „Porodnost v Kalifornii v lednu a únoru klesla o 15 procent v porovnání s předchozím rokem, což je nejprudší pokles minimálně od roku 1960!“ hlásí deník otřeseně a rychle uklidňuje, že údaje jsou provizorní a že konečný součet ještě může vypadat jinak.

Co se to na západním pobřeží děje? Někteří sociální vědci přispěchali s vysvětlením, podle něhož počáteční prudká změna životního stylu přivodila Američanům „pandemický šok“, ze kterého se snad mohli v následujících měsících otřepat, což ovšem ještě nevíme. Jsou i jiné možnosti vysvětlení. Možná že klimatizovaná kancelář jednoduše nevyhladoví tělo středostavovského bojovníka/bojovnice podobně jako bitevní pole, a návrat domů potom není tak slavný. Další teorie pak praví, že v Americe ubylo především optimismu a…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte