Mezi filozofy se vždy našli blouznivci, podle nichž svět mimo nás neexistuje. Vše se odehrává pouze v mysli, vjemy a prožitky jsou jenom sen. Zemitější typy myslitelů v takových případech obvykle radí, ať se kolegové zují a bosou nohou s rozběhem nakopnou pořádný kámen. Formálně to nic neřeší, i strašlivá bolest může být pouhým subjektivním přeludem. Přesto nelze frakturám prstních kůstek upřít jistý terapeutický účinek.

Něco obdobného teď ve Spojených státech zažívá právnička Sidney Powell. Ta se po prohraných volbách stala hvězdou Trumpova týmu s tvrzením, že volby byly zfalšovány prostřednictvím záludného softwaru v hlasovacích automatech. V konspirační teorii figurovali venezuelští programátoři, kubánští záškodníci, George Soros, Čína i Antifa. Vyšetřování nic nepotvrdilo a firma na automaty teď právničku žaluje pro pomluvu a ušlý zisk. Astronomické odškodné by bolelo hodně, nastal tudíž zjevně čas troubit k ústupu.

Powell se dnes hájí s dechberoucí lehkostí. Nikdo soudný prý její tvrzení nemohl brát vážně. Šlo jenom o vlastní názor, na který má právo. V její hlavě byly volby zfalšovány a basta. Vůbec nic z toho nevyplývá.

Kdo viděl útok davu na Kapitol, ví, že vyplývá. Slova se dokážou zhmotnit v historické události i bez jakéhokoli ukotvení v realitě. Snění není nevinné, je ale věčné. Že dnes Powell ochotně popírá, co říkala v lednu? Za čtyři roky, pokud se situace změní, může zase popřít, co tvrdila v březnu. Pravda se mění v lež, lež se může opět proměnit v…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1860

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte