13-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na nemoc zvanou frustrace z politiky se v demokratických zemích obvykle ordinují volby. V nich má veřejnost šanci odhalit všechny bolesti, vypotit se a nabrat dech k dalšímu životu s jinou vládou, případně potvrdit u moci ty, kteří toho předtím tolik zpackali. Česko má vlastně štěstí, že ho tahle léčebná kúra čeká letos na podzim. Bude to v době, kdy by měl covid ustoupit a vláda bude potřebovat novou dávku důvěry. Mezitím přibývají indicie, jak to celé může dopadnout.

Přeskupování sil

Na politické scéně dochází k přeskupování sil. Minulý týden ohlásily odchod z politiky dvě výrazné persony, které měly do podzimních výsledků promluvit – Václav Klaus mladší a Mikuláš Minář. Na obou odchodech by mohlo Česko vydělat.

Klaus kdysi zaujal svojí politickou stylizací do Okamury pro lidi se znalostí vyjmenovaných slov. Dovedně přitom mixoval svoji pověst bývalého ředitele gymnázia pro bohaté se zálibou veřejně pronášet rasistické vtipy, případně projevovat větší nenávist k „Bruselu“, než jakou tady kdy nějaký okamurovec veřejně projevil. Kouzlo dobře formulujícího cyklisty ze sociálních sítí a nesmlouvavého radikála z pravého okraje ODS se však rozplynulo krátce poté, kdy zjevně přecenil své síly a zkusil založit samostatnou stranu. K muži, který by chtěl řídit stát, ale nedokáže přitom vyjít ani s lidmi ze svého nejbližšího okolí, se nepřidaly žádné další politické osobnosti a následně pak – z čehož se už nešlo vylhat – ani voliči. Konec Václavů Klausů v české politice…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2473

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte