Polský premiér se sešel s maďarským předsedou vlády v Budapešti a potvrdili si, že jejich veto novému evropskému rozpočtu trvá. Spor mezi nimi a zbytkem Unie kvůli podmíněnosti evropských dotací dodržováním právního státu se tak přenese na summit. V Bruselu lze příští týden očekávat napínavou schůzku. Nebude to poprvé ani naposled, kvůli dramatu se setkání nejvyšších národních lídrů tak trochu konají.

Co je však novinka, bylo prohlášení Mateusze Morawieckého na tiskovce s Viktorem Orbánem. Morawiecki řekl: „Spojování peněz s demokratickými standardy je extrémně nebezpečné pro jednotu EU a mohlo by vést k jejímu rozpadu.“ Jde o sezonní rétoriku, která slouží k vykolíkování hřiště před summitem. Přesto věta, že je svázání transferů veřejných peněz s demokratickými standardy „nebezpečné“, stojí za pozornost. Donedávna by si zřejmě málokdo vsadil, že zazní z úst politika, jehož země právě za tohle bojovala. Poláci před třiceti lety demonstrovali, stávkovali a bouchali na všechny dveře Západu, aby jim pomohl dosáhnout zákonnosti v jejich vlastním státě. Zákonnost systému byl klíčový důvod, proč se postkomunistická Evropa chtěla stát členem západoevropského spolku a je to něco, co umožňuje Unii běžet. Vnitřní trh funguje proto, že firmy z jednoho státu se mohou opřít o zákony v jiné členské zemi; evropský zatykač funguje proto, že soudy v jedné zemi důvěřují soudům v druhé.

Je to tedy přesně naopak, než jak to formuloval Morawiecki. Právě demokratické standardy, jinak řečeno…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1144

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte