Dave Chappelle in concert, Backstage, Radio City Music Hall, New York, USA - 17 Aug 2017
Nebýt v televizi není konec světa. Stewart jako překvapení v show komika Davea Chapella. (Radio City Music Hall, srpen 2017)

Když v srpnu 2015 evidentně unavený Jon Stewart ohlásil odchod z tehdy enormně populárního satirického pořadu The Daily Show, byl to skoro důvod k národnímu smutku. Minimálně pro liberální část Ameriky, vnímající zpravodajskou stanici Fox News jako nástroj ohlupující „republikánské“ propagandy. Stewart pro tuto část Ameriky za šestnáct let působení v moderátorském křesle představoval „hlas zdravého rozumu“, který ji prováděl dramaticky se měnící zemí, jež se zdála být čím dál vyšinutější a nejistější. Tedy Amerikou 11. září, ukradených prezidentských voleb v roce 2000, úřadování George W. Bushe, války v Iráku, finanční krize, volebního cirkusu a stranicky vychýlených médií pojímajících politiku jako zábavný gladiátorský zápas… Označoval se sice za „falešného zprávaře“, ale postupně začal pro část Američanů i diváků mimo USA představovat hlavní zdroj informací o světě a politice. Z výzkumu Pew Research Center vyšel v roce 2007 jako čtvrtý nejvýznamnější americký novinář.

Když na konci letošního října Stewart ohlásil návrat na obrazovky – konkrétně na Apple TV –, zvedla se celkem pochopitelně vlna chvějivého očekávání. Alespoň mezi těmi, kteří si ho oblíbili a čtyři roky během úřadování prezidenta Donalda Trumpa si zoufale přáli, aby jim vysvětloval, čeho jsou to vlastně svědkem. Očekávání ale nebylo bezvýhradné. „Nechci etablovaného bílého chlápka, aby mi do budoucna vysvětloval, čím si procházíme,“ komentovala jeho návrat například Libby Hill ze serveru…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 547

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte