Je to obrovské povzbuzení: na Letní filmovou školu do Uherského Hradiště minulý týden dorazilo pět tisíc lidí, pro které to byla po mnoha měsících vůbec první možnost užít si skutečný festival se skutečně živou kulturou a jejími skutečně živými milovníky.

Pochopitelně to neznamená, že tím můžeme dát definitivní sbohem virtuálním zážitkům, k nimž jsme se téměř na půl roku uchýlili kvůli koronaviru. Ačkoli pořadatelé v Hradišti dělali všechno pro to, aby se nic nestalo (jakýkoli program šlo navštívit jen s akreditací, kapacita byla vždy omezena na 500 osob, v kinech se nasazovaly roušky a neustále se všechno dezinfikovalo), až následující týdny ukážou, jestli se hygienický experiment podařil. Snad ano. A snad se dá už teď říci, že letošní „filmovku“ můžeme brát za vzor toho, jak kulturu v současné nelehké době dělat i v masovějším měřítku.

Když byl v červenci z minuty na minutu zrušen hudební festival Colours of Ostrava, aniž by pořádně začal, skeptici to brali jako důkaz, že minimálně letos u nás velkým kulturním akcím odzvonilo. Kdo by si troufl investovat peníze a energii do příprav přehlídky, které na poslední chvíli někdo vystaví stopku? V Hradišti na to odvahu měli a udělali dobře.

„Prostě to jde.“

Tweetni to

Výjimečnou atmosféru vycházející z dlouhodobého půstu si na místě pochvalovali úplně všichni, v čele s filmaři, pro něž byla možnost s lidmi konečně komunikovat z očí do očí stejně očistná jako pro diváky. S chválou se přidal i…

I_obalka_R34_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1757

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte