32-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Bývala to zakázaná zóna, kam desítky let nesměli běžní obyvatelé města ani nahlédnout. Z Kasáren Karlín je ale už třetím rokem kulturně-společenská oáza v centru Prahy, kde se promítají filmy pod širým nebem, pořádají koncerty, hraje divadlo, dělají výstavy, hraje plážový volejbal, saunuje, hraje s dětmi, opékají špekáčky na ohni a hodně se klábosí nad nápoji všeho druhu. Nic z toho by se nestalo, kdyby měl osud obřího, kdysi vojenského komplexu domů z 19. století v rukou pouze jeho majitel, tedy stát. Tisíce lidí si atmosféru tohoto unikátního místa dnes užívají jen díky energii, která přišla zdola: od nadšenců, kteří se rozhodli nevyužívanému areálu vrátit život a zamřížované místo proměnit ve vyhledávaný veřejný prostor.

Kasárna Karlín byla proto až doteď vzorným příkladem spolupráce mezi státem, který si často neví rady s jím spravovanými nemovitostmi, a veřejností, jež vždy vítá možnost expandovat se svými aktivitami, kam jen je to možné. Tahle idyla je ale nyní u konce. Týmu zakladatelů zdejšího kulturního centra vypršela tříletá smlouva o bezplatné zápůjčce prostor a stát si v aukci vybral nového nájemce, který mu bude za Kasárna Karlín platit. Špatné je toto rozhodnutí hned z několika důvodů.

Vydělat za každou cenu

O podobě našeho veřejného prostoru v drtivé převaze nerozhoduje síla idejí, ale síla peněz. Vidět je to právě v Karlíně. Dřívější dělnická čtvrť se po tisícileté povodni z roku 2002 postupně proměnila v administrativní centrum hlavního města,…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1785

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte