Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Téma

Co týden dal 

Dosavadní následky atentátu na generála Sulejmáního

Irácký parlament odhlasoval rezoluci požadující odchod amerických vojáků ze země. Pro byli šíitští poslanci tvořící většinu, kurdští a sunnitští zastupitelé nehlasovali. Rezoluce je nezávazná, současná vláda v Bagdádu jen přechodná, další osud amerických jednotek proto nejasný. Donald Trump varoval, že pokud vojáci z Iráku neodejdou po vzájemné přátelské dohodě, tak na Irák uvalí tvrdé ekonomické sankce.

Írán oznámil, že se přestává řídit omezeními stanovenými v jaderné dohodě uzavřené v roce 2015 se šesti světovými mocnostmi (USA se z ní stáhly již předloni). Obnoví obohacování uranu, jaderný výzkum i instalaci centrifug, ponechává nicméně zatím přístup zahraničním pozorovatelům z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Otevřené zůstává, jaké konkrétní kroky nad rámec tohoto prohlášení učiní.

Mezinárodní koalice pro boj proti Islámskému státu (IS) si „dává pauzu“. Důvodem je obava o bezpečnost amerických a evropských vojáků, kteří by se po atentátu na Sulejmáního mohli stát terčem možné odplaty proíránských milicí. Namísto podpory i školení irácké armády, jedné ze strategií, jak dlouhodobě Irák stabilizovat, se američtí vojáci soustředí na vlastní opevnění proti možnému napadení.

Miliony lidí se účastnily smutečních průvodů v íránských městech. Podle dostupných informací je do ulic nenahnal stát, vyšli dobrovolně. Atentát na generála, jenž je v Íránu také tváří úspěšného boje proti IS, a tweety…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte