Není výjimkou, že Andrej Babiš působí v televizi jako popleta, který kolem sebe jen vytváří chaos. Vzpomínáte ještě na vrchol koronavirové krize? Chybějící roušky, nevybavení lékaři, domovy důchodců ponechané vlastnímu osudu. Zdálo se, že marnost vládního počínání je očividná, že Babišovu týmu už není pomoci.

Přesto premiér vyšel z krize jako vítěz. Stačilo jedno prozíravé nařízení na začátku, které lidé poslechli, a z chaotika je rázem ten, kdo zachránil tisíce životů. Roušku si sice musel ušít každý sám, sami se museli krizí protlouct i zdravotníci v první linii, stejně jako poskytovatelé péče o seniory, ale kdo si to dnes pamatuje.

Druhý díl stejného představení právě probíhá v Poslanecké sněmovně. Vláda si řekla o největší přísun peněz, jaký kdy kdo měl v Česku k dispozici, a zpočátku jako by snad ve spěchu zapomněla říct, na co tolik peněz potřebuje. Zadlužit zemi za rok v rekordním objemu půl bilionu korun a nedat zároveň k dispozici rozpis plánovaných výdajů vypadalo jako zarážející troufalost, pro kterou jako by neexistovalo jiné vysvětlení než další chaos.

Ohromující číslo půl bilionu je zavádějící, ne všechno chce vláda utratit. Část tvoří propad daňových příjmů kvůli recesi, část už je utracena v souladu s tím, co parlament povolil na jaře. Nově si vláda nyní říká o 136 miliard. I to je ale ohromná suma. Až když se hlasovací mašina kvůli váhavosti komunistů na okamžik zadrhla, dostaly vládní úřady za úkol de facto přes noc sepsat aspoň jeden odstavec…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 681

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte