Byla to jedna z řady bouřlivých veřejných debat, kterých se autorka Pravdy a lásky účastnila na téma postavení žen v české společnosti, když se z publika ozval výrazný hlas: „Nedělejte z těch ženských pořád takový chudinky!“ Názor, že pouhé upozorňování na nerovné podmínky, jimiž společnost ženám komplikuje ekonomicky důstojné postavení, seberealizaci a často i základní hodnoty jako svobodu a bezpečí, z žen dělá nedůstojné oběti, je často používán jako klacek proti snahám to změnit. Jenže když padne od Jiřiny Šiklové, člověk se chytne za nos a naslouchá. Právě této významné české socioložce a publicistce, která minulou středu oslavila pětaosmdesáté narozeniny, totiž vděčíme za to, že vůbec nějakou debatu o postavení žen máme.

Na Jiřině Šiklové je pozoruhodná řada věcí: její dramatický oblouk od mladé komunistky přes hlasitou aktérku pražského jara a odpůrkyni okupace po chartistku klíčovou v přeshraničním systému pašování samizdatu (ven) a zakázaných knih (dovnitř) a následně za to zavřenou do vězení. Je možné vyzdvihnout její zásadní vliv na českou sociologii: sociologickou katedru pomáhala otevřít na FF UK v roce 1965, následně sociologii pomáhala obnovovat ve svobodných poměrech v roce 1989. Nebo její neutuchající veřejné angažmá, díky němuž ji tento list před časem zařadil do nepočetné skupinky tuzemských osobností, které je možné označit jako tzv. veřejné intelektuály.

„Nedělejte z těch ženských pořád takový chudinky!“

Tweetni to

Kromě…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte