60_film tydne_foto Česká televize
Můj otec Antonín Kratochvíl

 

FILM TÝDNE

Portréty velkých mužů jsou zavedený podžánr dokumentární tvorby. Podle šablony zahrnující pozitivní výpovědi blízkých a doklad výjimečnosti portrétovaného vyprávějí život jako drama, na jehož konci stojí úspěch jako klíčová hodnota a míra všech věcí. Třeba známé fotografie a ceny World Press Photo jako v případě fotografa Antonína Kratochvíla, který odešel v šedesátých letech z Československa a vybudoval si v zahraničí úspěšnou kariéru. Parametry portrétu velkých mužů splňuje Můj otec Antonín Kratochvíl v režii Andrey Sedláčkové.

Není pochyb o tom, že Kratochvíl vynikl ve svém oboru. Nafotil během pětačtyřiceti let řadu ikonických fotek, stvořil rozpoznatelný rukopis, vystavoval po světě, který i několikrát procestoval a zachytil na film – hlavně válečné konflikty a jinak bolavá místa. Fotil Davida Bowieho i Boba Dylana. V New Yorku založil agenturu VII Photo Agency. V USA se ocitl dobrodružnou cestou přes Rakousko a Švédsko. Doma tehdy nechal těhotnou novomanželku. Svého syna Michaela, který myslel, že je jeho otec mrtvý, poznal až po revoluci. Vzal ho do učení. Čtyřikrát se oženil, vedle Michaela má ještě další dva syny.

Vztah mezi otcem a synem tvoří zajímavou rovinu jinak nekritického portrétu osobnosti, kterou autorka obdivuje. Jako talentovaného umělce, ale i jako muže, jenž se „popral se životem“ a neukázal strach ani tváří v tvář smrti. Pohled syna na chlapáctví sebestředného muže, kterého manželky i děti obtěžovaly při…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte