K tomu, co o zahraniční politice Donalda Trumpa už víme, přidává Boltonova kniha jen málo. Prezidenta vykresluje jako ignoranta. Neví například, že Británie je jaderná velmoc a že Finsko není součástí Ruska. Trump má jen pár pevných politických názorů; jednu dobu byl nakloněn invazi do Venezuely, jindy zase o tuto zemi ztrácel zájem. Bolton však podle dosud zveřejněných výňatků a zpráv ukazuje, že skutečným problémem Donalda Trumpa není jeho nevzdělanost nebo politika, ale jeho charakter.

Prezident Trump většinou vykonával konvenční republikánskou politiku. Snížil daně bohatým, omezil regulace, jmenoval konzervativní soudce a ministerstvo obrany zasypával penězi. Reaganův recept opustil ve dvou oblastech – imigraci a obchodu – a v těchto tématech přiměl většinu strany, aby přijala cla, subvence a merkantilismus, jakož i přísná omezení imigrace.

S mnohými z těchto přístupů nesouhlasím. Vždy mě však mnohem víc znepokojoval Trumpův charakter. Pro tohoto člověka jsou prvořadé jeho osobní a politické zájmy, mnohem důležitější než všechno ostatní: slušnost, morálka, dokonce i zákon. John Bolton není první z jeho vrcholných poradců, který se s ním rozešel; Rex Tillerson, James Mattis a John Kelly už svůj názor na Trumpa vyslovili jasně. Bolton ale jako první přidává podrobnosti. A ty jsou průkazné.

(Poznámka: Trump tvrdí, že Bolton zveřejněním utajovaných informací porušuje zákon a že „každý rozhovor se mnou jako s prezidentem je přísně tajný“. Zdá se tedy, že Trump svou…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte