Kultura

Těsně před koncem

Posmrtně vydaná próza publicisty a kritika Vojtěcha Varyše je hlubší, než se tváří

Když už se konečně člověk chystá oběsit, najednou mu do toho přijde vždycky nějaká pí*ovina, tentokrát třeba, že se zamiluje,“ napsal Vojtěch Varyš jako poslední status na svém Facebooku. Řada jeho přátel a známých to brala jako jedno z nekonečné řady provokativních prohlášení tohoto kumpána. Mýlili se: Varyš 5. ledna 2018 ve věku nedožitých třiatřiceti let svůj život dobrovolně ukončil.

Na Filozofické fakultě UK studoval komparatistiku a divadelní vědu, aktivně se věnoval divadlu, a zejména kritice, v níž nešel pro slovo daleko. Psal do médií i obecně o kultuře, později rovněž o politice, od roku 2010 byl v redakcích zaměstnán, nejprve v Týdnu, pak v Reflexu, nakonec v MF DNES. Už na škole byl kolegy a kolegyněmi chápán jako vyčnívající osobnost, poněkud šílená a rozčilující, ale i vzdělaná a inspirativní. Více než dva roky po Varyšově smrti se objevil román Na vrcholu zoufalství, který tento vypjatý individualista podle nakladatele dokončil nedlouho před svým odchodem.

Jak se tady nenudit?!

„Holky, co jsou otevřeně hubený, v sobě maj určitou protivnost a agresivitu, tím pádem i atraktivitu, stejně jako ty nařvaný tlusťošky, pomyslel si, je to stejný jako u všeho ostatního, nejhorší je průměr, jako u politiky, prostě nesmí bejt nedostatek extrému, radši iritovat a přitahovat,“ říká si hlavní postava románu. Jde o věty obsahem i dikcí typické pro tuhle knihu. Hrdina se jmenuje Štěpán Lotrinský, ale nejčastěji bývá označován jako Alsas, tak mu říká jeho…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte