Společnost PPF kontroverzního podnikatele Petra Kellnera se přiblížila koupi vlivného mediálního domu Central European Media Enterprises (CME), když minulý týden dosavadní akcionáři CME schválili jeho odprodej právě PPF. Součástí balíku je i nejsledovanější česká televize Nova, kterou by měl Kellner získat. Vše se ale ještě může zkomplikovat. Vlivný americký senátor a někdejší kandidát na post prezidenta USA Marco Rubio totiž požádal minulý týden americkou vládu, aby transakci téměř za padesát miliard korun prověřila. CME je v současné době v držení amerických akcionářů.

„Věřím, že tato transakce vyžaduje prověření, protože podkopává americké zájmy národní bezpečnosti související se střední a východní Evropou stejně jako s Čínou,“ napsal Rubio administrativě Donalda Trumpa. Rubio se v USA delší dobu specializuje na bezpečnostní rizika spojená s Čínou, ať už jde o špionáž, technologické krádeže nebo její velmocenskou rozpínavost. V téhle souvislosti upozorňuje, že čínský režim prosazuje své nekalé cíle i skrze soukromé americké nebo evropské společnosti, které – jako PPF – podnikají na jeho trhu a jsou na něm ekonomicky závislé.

V dopise americké vládě mluví senátor o PPF a jejím šéfovi Kellnerovi přímo jako o zástupci čínských zájmů a uvádí zde konkrétní příklady, včetně toho, že si PPF zaplatila kolem dvou tisíc hodin práce u komunikační agentury, aby, jak píše Rubio, „zmanipulovala“ veřejné mínění ve prospěch asijské velmoci. Jak zjistil Respekt, Rubio není v téhle…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte