Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

K sežráníčku

Kde domov můj, pláčí panenky. U nich v domečku je totiž dnes hlad a moc smutno. Došlo jídlo. Nejsou už malinkaté mrkvičky ani vajíčka ani koblížky. Není co vařit. Ani na čem, někdo jim sebral také kastrůlky a talířky. Panenky, neplačte. Kdo byl na vás ošklivý? Youtubeři? Cože?

Ale ano. Stačí se podívat na YouTube a zadat si „tiny food“ neboli „malinkaté jídlo“. Najdeme stovky videí, kde si youtubeři vaří v panenkovském nádobíčku. Přesněji, většinou vaří jen jejich prsty, víc se do záběru nevejde. Nejprve zatopí ve sporáčku tím, že v něm zapálí čajovou svíčku. Na něj přijdou pánvičky a už se vaří omeletky a pečou bagetky. Pokud se zrovna dali třeba do minisushi, je potřeba rýži poskládat pinzetou nebo jiným náčiníčkem. A už je sušíčko velikosti rybízku.

Je to tak. I když je to jeden z těch trendů, nad nimiž by si člověk ukroutil hlavičku. Pardon hlavu. Abychom to trochu ťuťu, totiž pochopili, začetli jsme se do světového tisku. První vysvětlení: původ celé věci je v Japonsku, a je za ní tamní záliba ve všem kawaii, roztomilém, růžovém a titěrném, která se po internetu přenesla také na zbytek zeměkouličky.

A pak je tu pradávný lidský pud dojímat se nad malými věcmi, který vysvětlil již nositel Nobelovy ceny, etolog Konrad Lorenz jako „dětské schéma“. Všechno, co je malé, a má pokud možno ještě velké oči, připomíná mládě. A budí tedy chuť to pomazlit, pečovat a ochraňovat a je takříkajíc k sežrání, malinkaté žrádélko nevyjímaje. A tak lidstvo začalo vyřezávat z velkých…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1220
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte