Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Příliš velký úspěch

Hudebnímu byznysu přinesl roky bezkonkurenčního blahobytu, nyní se kompaktní disk poroučí ze scény

Digital turntable (CD player) presented at IFA in Berlin
bomba, nebo propadák? (Představení Cd přehrávače, tehdy nazývaného digitální gramofon, na technologické výstavě v Berlíně, 1981)The device was introduced to the world market in 1982. | usage worldwide (Photo by Chris Hoffmann/picture alliance via Getty Images) • Autor: picture alliance via Getty Image

Měl tu být navždy. Nezničitelný a nepoškrábatelný disk s hudbou a informacemi, které na něm vydrží věky. Kompaktní disk vytvořený pro dokonalý záznam hudby bez šumů a ruchů se měl stát nesmrtelným médiem. Alespoň tak to všem připadalo a čísla jim dávala za pravdu. Nástup cédéčka v první půli osmdesátých let znamenal nejen nejrychleji rostoucí trh s domácí elektronikou v podobě nových přehrávačů. Cédéčko odstartovalo i nejtučnější léta, jaká kdy hudební byznys zažil. Velká vydavatelství zažívala po téměř dvě dekády s ničím nesrovnatelný blahobyt. Prodávalo se po milionech a do propagace velkých hvězd se investovaly obří sumy. Pro zúčastněné to byla opojná situace a vůbec si nedokázali připustit, že by mohla pominout.

Střídání technologických inovací sice vytváří nevyhnutelný cyklus, přesto si soumrak CD v době jeho největší slávy nikdo nedokázal představit. Po více než patnácti letech poklesu prodejů tohoto fyzického nosiče je jasné, že i CD se pomalu, ale nevyhnutelně poroučí. Globální příjmy z hudby už několik let po sobě táhnou digitální prodeje společně se streamováním. Odhady ze Spojených států pro rok 2019 dokonce ukazují, že více peněz letos do kasy přinesou zisky z prodejů staromódních fajnšmekerských vinylů, které jsou stále na vzestupu, než z CD.

Kdysi futuristické kompakty postupně mizí i z regálů, do nabídky je v Americe přestávají zařazovat obchodní řetězce Best Buy i Target a zásadní zprávou z České republiky je konec sítě Bontonland. Do poloviny ledna se…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1353
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte