21A_profimedia
Příště u soudu. (Demonstrace za záchranu rumburské nemocnice, červenec 2019) • Autor: MFDNES + LN, Profimedia

Rozprava parlamentního výboru pro zdravotnictví nezní na první poslech jako něco, co s lidmi zacloumá. Martin Horák ale minulou středu překvapil.

Na jednání do Prahy přijel z Rumburka jako host z lidu. K mikrofonu se dostal až ke konci na tři minuty díky přímluvě Pirátů. Po hodinové debatě poslanců o tom, jak rozpočet celého zdravotnictví příští rok naroste na rekordních 340 miliard, přidal svůj pohled na věc.

V Rumburku vede iniciativu za záchranu tamní nemocnice. Městem vlastněný špitál předloni na jaře zavřel porodnici a letos v srpnu spadl následkem souhry nepříznivých okolností do insolvence. Aby Horák problém v přiděleném čase co nejlépe přiblížil, zkrátil promluvu před zákonodárci na příběh rodičky, která se kvůli předčasným komplikacím musela vydat večer autem z Rumburka do Děčína a nestihla přijet včas.

Cesta, která podle mapy trvá 47 minut, kvůli námraze v kopcích na konci října trvala hodinu. Dítě se narodilo po operaci v Děčíně, rychle putovalo do lépe vybavené krajské nemocnice v Ústí nad Labem, v inkubátoru ale vydrželo naživu jen 36 hodin.

Zkratkovitě odvyprávěná tragédie je v Rumburku podle Horáka dobře známá jako příklad, kam omezení péče vede. Ve sněmovně se o něm kvůli nabitému programu už dál v rámci oficiálního programu nemluvilo, diskusi v kuloárech ale Rumburk opanoval spolehlivě. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i šéf největší zdravotní pojišťovny VZP Zdeněk Kabátek na otázky reagovali ujištěním, že o strastech rumburské nemocnice už…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1045

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte