Kultura

Příběh řezníkovy konkubíny

Hrdinský epos je z podstaty k ženám nepřátelský: válek ani dalších mužských dobrodružství se neúčastní, lamentují a naříkají v pozadí nebo končí jako znásilňované otrokyně. Přesně tak je v Homérově příběhu o dobývání Troji vylíčena Bríseovna, o níž se dozvíme pouze to, že byla krásná. Ve verzi britské prozaičky Pat Barker (1943) se naopak stává protagonistkou i hlavní vypravěčkou – a její loňský román A dívky mlčely tak dostal výstižnou charakteristiku „feministická Ílias“. U nás má Barker premiéru, doma je ceněnou autorkou, jež ohledává kromě vztahů mezi pohlavími i témata násilí a paměti. Největší úspěch jí přinesla trilogie Regeneration o posttraumatické poruše, kterou v první světové válce trpěli britští vojáci.

V její Troji ale nejsou muži oběti konfrontované se svým vlastním světem. Jindy oslnivý Achilleus, který Bríseovně zabil manžela i bratry a jemuž slouží jako konkubína, je z jejího pohledu jen řezník, třebaže jí dojde, jak trpí tím, že jej kdysi matka-bohyně opustila. Bríseovna je naopak inteligentní sebevědomá žena, jež se rozhodne být svědkyní; přežít a vymanit se z osudu přiřknutého těmi, kdo nad ní mají moc. Barker tu volí podobný přístup jako její vrstevnice Margaret Atwood, která v Penelopiádě nabídla svoje podání druhého Homérova mýtu: zaměřila se v něm na čekající manželku poutníka Odyssea a okořenila vše postřehy o ženské povaze.

Revize dějin, již nabízí Pat Barker, sice může být občas nepřesná, zároveň jde dál. Vypráví o…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte