Anglicky to je scrunchie. Jak to jenom říct česky? Dlouho to vypadalo, že tenhle trend vcelku bezbolestně zmizel v zapomnění. Teď je zpátky s plnou silou a bude potřeba mu najít jméno. Bude to dřina.

Scrunchie je gumička zašitá do kusu látky, kterou možno zakoupit či vyrobit podle scrunchie tutoriálů. S pomocí scrunchie lze vytvořit z vlasů ohon nebo v horším případě tzv. palmu – účes věrně markýrující rostlinu na vrcholku hlavy. Nabízí se nám tu pro scrunchie pěkný český termín palmovka, ale oponenti namítají, že ta už existuje a že by se to pletlo.

Každopádně palmovka neboli scrunchie vstoupila na módní scénu na hlavě Madonny ve filmu Hledám Susan Zn.: Zoufale z roku 1985. O něco později discočeskoslovensko ovládl Discopříběh a přinesl discoestetiku s příměsí aerobiku – a kdyby byl Michal David holka a měl víc vlasů, určitě by tuhle parádu nosil nonstop. Stejně jako on prožila scrunchie změnu režimu bez úhony a stala se součástí vlasové kultury let devadesátých.

Tehdejší scrunchie královny si vlasy ostříhaly a nabarvily a narodily se jim holčičky a z nich vyrostly VSCO girls. Ty mají s Michalem Davidem společného už jen to, že chtějí žít nonstop. A nonstop se fotit a fotky upravovat přes aplikaci VSCO. K jejich uniformě patří baťůžek, lahev na vodu – a scrunchie. Možná dokonce ta, co našly doma po mamince. Že by maman? Nebo rovnou mamík?

Ve třetí řadě…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1320

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte