36-profil
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Až bude jednou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vzpomínat na nejvýraznější ženy svého života, určitě mezi nimi nebude chybět současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová. O žádnou lásku v romantickém smyslu slova ale zřejmě nejde. Oba spojuje zkušenost z nejvyšších pozic veřejné žaloby, dlouho se respektovali, aby se nyní na svých profesních vrcholech do sebe zaklesli. Zeman veřejně mluví o svých obavách, aby ministerstvo nevydalo žalobce do područí politické moci, Benešová ho naopak obviňuje z touhy zabetonovat se ve svém úřadě. Otázka je, kde je pravda.

Nečekaný zlom

O Pavlu Zemanovi nelze říct, že by se vyžíval v ostřejších slovech. Většinou jsou jeho vystoupení plná suché právnické mluvy, a jestliže se v minulosti odhodlal k tvrdšímu výrazu, hned ho zjemnil nějakým přívlastkem. I proto bylo pro mnohé překvapující, když se na twitterovém účtu jím vedeného Nejvyššího státního zastupitelství před dvěma týdny objevila veřejná kritika práce ministerstva spravedlnosti. „Je smutné, že ministerstvo neakceptovalo ani jednu z našich připomínek,“ stálo v něm.

Příspěvek sepsal přímo Zeman a vymezil se v něm vůči úřadu Marie Benešové s tím, že při dokončování zákona o veřejné žalobě hází pod stůl výhrady žalobců. V následných rozhovorech pro média to pak doplnil obviněním, že Benešová pomocí nenápadných tahů v zákoně vytváří podmínky k tomu, aby padl jak on osobně, tak dva jeho výrazní podřízení. Důvody, proč by k tomu mělo dojít, jsou každopádně stále nejasné.

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte