Kdykoli se někde objevil Jan Kohout, dalo se vytušit, co je zrovna v kurzu. Těsně před revolucí vstoupil do komunistické strany, hned po revoluci se přihlásil do služeb ministerstva zahraničních věcí. V časech, když ještě „návrat do Evropy“ nikdo nezpochybňoval, vsadil na Evropskou unii. Stal se prvním českým velvyslancem při EU a s Evropou na rtech pak o několik let později už jako ministr zahraničí v Rusnokově vládě odjel na bouřící Majdan v Kyjevě, aby podpořil evropské aspirace Ukrajinců.

„V kontextu antievropských nálad v Evropě i v České republice je to docela dobrá připomínka toho, že Evropská unie je hodnota sama o sobě a že je důležitá jako prostor svobody, demokracie a ochrany lidských práv,“ řekl tehdy Kohout. Správně tušil, že v českém prostředí poznamenaném Havlem budou taková slova oceněna.

Krátce nato ale začal vítr foukat jiným směrem a Jan Kohout mu opět nastavil záda. Postupně se objevil v několika „čínských“ projektech v Praze. Nejprve stanul v čele Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce, později založil pražský institut Nové hedvábné stezky – další háček, kterým se měly v zemi uchytit čínské investice.

Teď Jan Kohout vstoupil do nového politického uskupení Trikolóra. Deník N informoval, že bývalý dvojnásobný šéf diplomacie je nejnovější akvizicí Václava Klause ml. do jeho „vlasteneckého“ projektu, který mimo jiné žádá exit z EU. Zaujal ho především „akcent na zdravý rozum“ a je prý připravený nabídnout své zkušenosti.

Kohoutův…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte