52A_foto Galerie Rudolfinum_Martin Polák

Sochařství je globálně znovu v kurzu. Léta opomíjený umělecký obor se momentálně těší nebývalé pozornosti: ostatně dvě české autorky nejvíce vyhledávané zahraničními galeriemi a kurátory se vyjadřují právě prostřednictvím plastik, a pokud člověk před pár týdny sledoval diplomové práce čerstvých absolventů zdejších uměleckých škol, úspěchy Anny Hulačové a Evy Koťátkové zřejmě přispívají k tomu, že zde v posledních letech roste mimořádná generace sochařů a sochařek.

Ti mají ovšem nevýhodu, že produkce kolegů a vzorů z jiných států zavítá do Česka jen výjimečně. Přeprava soch je nesrovnatelně složitější a nákladnější než videí nebo fotografií, čili je třeba se za srovnáváním vypravovat za hranice. S čestnou výjimkou pražské Galerie Rudolfinum. Tato státní neziskovka si jako jediná dovoluje pravidelně do Česka svážet, co se jejímu vedení – konkrétně letitému řediteli Petru Nedomovi – jeví jako nosné. Že se jeho výběr většinou trefuje do obecné poptávky, aktuálně dokládá výstava A Cool Breeze, jež do Prahy přivezla současnou produkci autorů zabývajících se klasickou figurativní sochou.

Po stezce odvahy

I když, klasickou… Podobně jako v malbě se i v soše dlouho nezdálo nic víc tak obehraným tématem jako právě zobrazování lidského těla. Všechno už tu bylo: od snah si figuru idealizovat přes pokusy ji deformovat k nepoznání až po hyperrealistické oslavy její (ne)dokonalosti. Také v hledání nových materiálů už se výtvarníci vyčerpali. Hraniční pokus známe z…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1654

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte