18-profil
Marie Benešová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Žádný jiný člověk v české justici dosud neměl tak dlouho takovou možnost ovlivňovat boj proti korupci. Nově nastupující ministryně Marie Benešová měla šanci nejdřív sedm let z pozice nejvyšší státní zástupkyně, později jako šéfka spravedlnosti. Do druhé role se právě teď vrací a společnost rozděluje. Premiér ji líčí jako protikorupční političku. Kritici svolávají demonstrace, protože se obávají, že jejím hlavním úkolem je stopnout vyšetřování politicky citlivých kauz – v čele se slavným premiérovým Čapím hnízdem. Marie Benešová rozhodně není ženou, která by po sobě neuměla zanechat viditelnou stopu. Teď jde o to, co přesně v ní je a bude otisknuto.

Hysterie kolem

Tu nejviditelnější Benešová nepochybně udělala v roce 2007, když emotivním hlasem v Českém rozhlase při novinářském rozhovoru pronesla dnes už legendární větu, že českou justici ze zákulisí řídí „mafie“. Benešová vyjmenovala šest lidí v čele se svou nástupkyní ve vedení veřejné žaloby Renatou Veseckou. Reagovala tím na fakt, že z jejího pohledu pomohla sprovodit ze světa vyšetřování korupční aféry tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Označení „mafiáni“ Benešovou obratem zažalovali pro nactiutrhání, soudy věc delší dobu řešily – a nakonec skončila smírem. „V tom tvrzení byla nepochybně část pravdy. Zároveň ale Marie Benešová do celé skupiny zahrnula i ty, u nichž to neměla jak dokázat,“ říká bývalý novinář, dnes advokát a znalec české justice Tomáš Němeček. „A tak to u ní bylo často, a týkalo se to i…

I_obalka_R18_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte