Státní zástupci z Olomouce paralyzovali chod Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jejich šéf Ivo Ištvan se zásahem na ÚOHS pokusil o svoji rehabilitaci za případ Jany Nečasové, který se stal „šílenou ostudou“, protože se mu „bohužel nepodařilo odhalit žádnou mafiánskou chobotnici, ale jen nezdaněné kabelky“. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je neviditelný a vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová nezaznamenala od případu Davida Ratha žádný úspěch. Těmito slovy se prezident Miloš Zeman na začátku jara ve svém pravidelném rozhovoru na TV Barrandov pustil do kritiky práce žalobců. „Je nepřípustné, aby hlava státu bez znalosti konkrétní kauzy v čase přípravného řízení předjímala výsledek a věc hodnotila jako selhání státního zastupitelství. Takové ničím nepodložené výroky podrývají důvěru veřejnosti ve výkon spravedlnosti,“ zareagovala na jeho slova Unie státních zástupců ČR. Rozhořčení a údiv nad zásahem do nezávislosti důležité instituce se zdají být namístě, méně jasné už je, proč se ho prezident tak okatě dopustil.

Schůzka s Rafajem

Prezident má samozřejmě právo mluvit k veřejným záležitostem, neměl by přitom ale používat nepravdivé nebo nepodložené argumenty. Což přesně Miloš Zeman udělal. Případ Nečasová nejsou jen kabelky, šéf žalobců Pavel Zeman se pravidelně veřejně vyjadřuje a je velmi aktivní a taky se nedá říct, že by Vrchní státní zastupitelství v Praze bylo od doby Davida Ratha bez úspěchu.

Jaký cíl tedy svými, kulantně řečeno, lživými slovy…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte