12-profil
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Petr Doubravský by o sobě rozhodně nemohl tvrdit, že by ho klimatické změny vůbec někdy nechávaly v klidu. Už v patnácti letech vstoupil do občansko-ekologického hnutí Limity jsme my!, které se snaží bojovat za omezení těžby a spalování uhlí. Svou roli hrál i fakt, že vyrůstal v malém středočeském městě a volný čas od dětství trávil převážně v přírodě. „Chtěl jsem vědět, proč se některé věci venku mění. Proč je méně sněhu nebo takové sucho,“ popisuje své probouzení dnes již pražský gymnazista.

Zájem o klima ho o dva roky později přivedl coby spoluorganizátora do čela zatím největší klimatické stávky v Česku. Teď je pátek 15. března a Doubravský sleduje, jak se jeho plány mění v realitu. Okolo půl deváté ráno začínají pražské Malostranské náměstí plnit hloučky středoškoláků. Nad hlavami se objevují barevné transparenty hlásající hesla jako „Nemáme planetu B“, „Je to i naše budoucnost“ či „Dinousauři si také mysleli, že mají čas“. Podobně je na tom právě teď dalších 17 českých měst. Těsně po deváté teenageři společně startují hlavní bod programu – protestní pochod za klima – a vydávají se k Úřadu vlády. Petr i jeho vrstevníci po celé republice jsou dnes v ulicích poprvé a s mírným zpožděním se přidávají ke stovkám tisíc středoškoláků celkem z více než 90 zemí světa. Po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunberg, která celosvětové hnutí středoškoláků odstartovala loni v září protestem před švédským parlamentem (a teď je nominována na Nobelovu cenu míru), se snaží přimět…

I_obalka_R12_Oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_Oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 549

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte