1-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na konci debaty o globálním oteplování, jež probíhala nedávno v polských Katovicích v rámci klimatického summitu OSN, poznamenal jeden z účastníků, že měl chuť zeptat se publika, kolik z přítomných nejí maso, nelétá často letadlem a nejezdí autem. Nezeptal se, a tak odpověď neznáme. Můžeme si ale vsadit, že les rukou by se nezvedl, přihlásit by se ostatně nemohl ani autor komentáře. Přesto se v nejbližších letech může ukázat, jak moc tahle nepříjemná otázka míří k jádru věci.

Nejde jen o korály

Globální klimatická jednání probíhají již od poloviny devadesátých let. I díky nim si svět stále jasněji uvědomuje, že změna klimatu může během docela krátkého času znamenat konec civilizace, jak ji známe. Přesto se věci hýbou hlemýždím tempem. Na jednu stranu je skvělé, že v dobách populistických vůdců, jako je Donald Trump nebo nový brazilský prezident Jair Bolsonaro, se vyjednávání nerozpadla a že summit v Katovicích dokázal stanovit jednotná pravidla, jak naplňovat tři roky starou klimatickou dohodu z Paříže. Na druhou stranu závazky, které státy v rámci pařížské dohody zatím přijaly, ani zdaleka nestačí a klimatické katastrofě nezabrání.

Vnucují se proto nepříjemné otázky: co když celé to čtvrtstoletí jednání bylo jen kouřovou clonou zakrývající nechuť civilizace skutečně radikálně otočit kormidlo a obejít se bez fosilních paliv,…

obalka-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 921

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte