Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Rok slona

Až se jednou v análech bude psát evoluční příběh savců, prominentní part v něm asi dostane datum 1. ledna 2018. Den, kdy jsme se rozhodli, že přece jenom chceme sdílet svět se slony.

Před 13 tisíci lety davy chobotnatců žily na každém kontinentu kromě Austrálie s Antarktidou. Ale potom se mamuti, mastodonti či gomphotheria během pár milénií svorně vypařili a zanechali po sobě jenom asijské či africké slony. Dodneška nevíme, jestli za to mohly výkyvy podnebí koncem doby ledové, tehdejší šíření lidí do světa, nebo kombinace obojího.

Každopádně poslední dobou se zdá, že se hodláme rozžehnat také s pozůstalými. Roku 1900 na světě bylo 74 milionů tun lidí a 40 milionů tun všech divokých zvířat, z toho 14 milionů ve slonech. Nyní zbývá divokých zvířat v tunách asi 25 milionů, včetně jediného milionu tun slonů. My jsme to dotáhli na 380 milionů. Tun. Nějaký čas se zdálo, že spásou bude zákaz mezinárodního obchodu se slonovinou. Jenže po přelomu milénia na scénu nastoupila nová garda. Profesionální gangy, pašerácké sítě a masakry ve velkém. Pytláci v Africe každý rok postřílejí 20–40 tisíc zvířat. Převoz za hranice z velké části obstarávají somálští džihádisté aš-Šabáb. Některé národní parky jsou už skoro bez slonů.

Chobotnatci byli součástí našeho světa přes 60 milionů let. Při dnešním tempu mají – přinejmenším v divočině – před sebou už pouze dekády. Zeměkoule by přišla nejenom o spektakulární stvoření. Sloni také utvářejí svůj ekosystém – asi podobně jako stromy jsou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte