ROMANIA. 1968.
Prchavé jevy. (Rumunsko, 1968) • Autor: Josef Koudelka / Magnum Photos

Na začátku srpna fotograf Josef Koudelka opustí svůj pařížský byt a znovu se na čas přesune do Prahy. Čeká ho autogramiáda knihy, která mu vyšla k aktuální retrospektivě Návraty v Uměleckoprůmyslovém museu. Publikace se nerodila snadno: jak je pro známého perfekcionistu typické, sazbu nechal několikrát opravovat a do dokonalosti knihu dovedl až za cenu několikaměsíčního zpoždění od březnové vernisáže. Výstava trvá do 23. září. Je jasné, že v takovémhle rozsahu se s Koudelkovou tvorbou na jednom místě budeme moci – jestli vůbec – znovu seznámit až za velmi mnoho let. Čili je ještě dost času si přímo na místě ověřit, čím že je Koudelka tak výjimečný.

Projekt Návraty lze vnímat jako jeho předčasný autorský epitaf. I v osmdesáti letech má sice sil na rozdávání, nicméně je zřejmé, že výstavou a doprovodnou publikací se Josef Koudelka pokusil uzavřít životní dílo, dokud ho má ve svých rukách. Akce není pořádaná jen k jeho osmdesátinám, ale hlavně při příležitosti jeho velkorysého daru. Přes muzeum Česku věnoval sedm stovek fotografií, které by jinak vzhledem k jejich těžko vyčíslitelné ceně neměla žádná ze zdejších institucí šanci získat.

Nenahraditelné unikáty

Jádro daru je dnes prezentované v hlavních sálech muzea. Zčásti jde o zvětšeniny pořízené pro Koudelkovu retrospektivu, která před šestnácti lety proběhla ve Veletržním paláci Národní galerie. O něco větší část daru pak zabírají mimořádně atraktivní zvětšeniny pro pozdější, či naopak starší…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1733

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte