21_rozhovor_foto Ondřej Kundra

Po útěku z Ruska jste našla se svým manželem, později zavražděným bývalým agentem FSB Alexandrem Litviněnkem, útočiště ve Velké Británii. Jak vnímáte fakt, že v Londýně úspěšně hledají útočiště vedle kritiků Vladimira Putina i různí ruští oligarchové?

Británie má pro ně velmi atraktivní systém. Poměrně snadno tu můžete získat víza jako cizí občan, když investujete určitou sumu peněz. Je to skvělé místo, řekněme v polovině cesty mezi Ruskem a Amerikou, navíc do Evropy je odtud všude blízko. Ale hlavně: v Londýně akceptují peníze. Jakékoli peníze včetně těch špinavých. Ideální místo, kde se dají schovat. Ruští oligarchové to tady považují za bezpečné prostředí.

Proč je k podezřelým penězům britská vláda tak tolerantní?

Nejedná se jen o peníze Rusů, ale i Číňanů a Arabů. Je to britská taktika, jak sem dostat finance a prosperovat. Argumentuje se, že je to dobré pro britskou ekonomiku. Pak tu máme ale také otázky morálky, nebo aspoň souladu se zákony. Stále více lidí začíná mluvit o tom, že je třeba na tohle více hledět. Když to neděláte, podkopáváte svoji politiku, stabilitu i bezpečnost. Vražda mého manžela, zorganizovaná Kremlem v roce 2006, byl teprve začátek, který problém nasvítil. Byl to však až nedávný pokus o otravu Sergeje Skripala, který Británii v jistém smyslu skutečně probudil. Teď už se můžeme ptát, co se za ty roky od Sašovy smrti změnilo. A jestli se náhodou nezměnilo málo.

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1870

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte