29-profil
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Washington prožívá další politické zemětřesení. Odstartovala ho před třemi týdny zpráva o rezignaci člena amerického Nejvyššího soudu, jednaosmdesátiletého Anthonyho Kennedyho. Vedle důležitých listopadových voleb do Kongresu tedy Spojené státy na podzim čeká další velká bitva – o Kennedyho nástupce. Ze střední Evropy to může znít jako nadsázka, ale velká slova jsou namístě. Už ze školy víme, že Nejvyšší soud hraje v USA extrémně důležitou roli a že každým svým rozhodnutím vytváří precedens závazný pro všechny americké státy, který je respektován dlouhá desetiletí. Odcházející soudce Kennedy za 30 let svého působení mnohdy sloužil jako neutrální, rozhodující hlas v rámci devítičlenného soudu. Ten je momentálně shodně rozdělen mezi čtyři liberální a čtyři konzervativní soudce. Kennedyho nástupce tak doslova pohne soudem – a celými Spojenými státy – na jednu, či druhou stranu. Minulé pondělí vývoj eskaloval ve chvíli, kdy Donald Trump oznámil jméno svého nominanta na uvolněnou pozici.

Vyšetřovat – nebo raději ne

Trump uvedl svého favorita v duchu televizní show, která je mu tak blízká. Po dlouhém napínání večer v hlavním vysílacím čase představil Bretta Kavanaugha, soudce washingtonského odvolacího soudu a podle prezidenta „jednoho z nejlepších právnických mozků“. Kavanaugh je ve svých 53 letech na vrcholu kariéry. Nikdo nemůže namítat, že by pro pozici neměl dostatečnou kvalifikaci: dvojnásobný absolvent Yaleovy univerzity posledních 12 let rozhodoval v jednom z…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte