Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Pouze ano znamená ano

Některé věci jsou tak jasné, že je občas trapné je připomínat. Třeba že sex je mimořádně příjemná činnost, kterou provozují lidé, kteří se vzájemně přitahují, a to v okamžiku, kdy na to mají oba chuť. A že mlčení neznamená nutně souhlas a že když někdo něco neví, tak je dobré se na to zeptat. Protože však stále existují lidé, kteří mají v elementárních pravdách zmatek a nutí k sexu lidi, kteří si to nepřejí, v některých zemích upravují zákony tak, aby to bylo jasné i těm méně chápavým částem populace.

Naposled ve Švédsku schválil předminulý týden parlament nový zákon, který říká, že sex bez jasně verbálně či fyzicky projeveného souhlasu obou zúčastněných je znásilnění. A že pokud jsou signály nejasné nebo nejednoznačné, je namístě se ujistit, že partner či partnerka sex skutečně chce. Podobně naformulované zákony již platí v řadě dalších evropských zemí – patnáct let ve Velké Británii, od předloňska v Německu, Belgii či Irsku. O tom, že je budou následovat, uvažují Dánové či Finové (naopak Norové podobný návrh nedávno zamítli).

Dosavadní praxe v těchto zemích ukazuje, že stíhání a trestání sexuálního násilí je nadále velmi komplikované – jde často o situace beze svědků a o lidi v blízkém vztahu. Žádná vlna psaných smluv o sexu (před níž varují někteří čeští glosátoři) se nezvedla. Co naopak nastalo, byl další ze zamýšlených efektů nové legislativy, tedy široká společenská debata o tom, jak vypadá a jak naopak zcela jistě nevypadá souhlas se sexem. Už teď není ve…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1517
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte