Jošt, Jiří Mahen, Leoš Janáček, Cyril s Metodějem a bratři Mrštíkové – nedělní procházku brněnskými parky může zpestřit řada poutavých příběhů. „Ten o panu Mendelovi a hrášku!“ dožaduje se neteř a oči jí zvědavě svítí, i když o zakladateli moderní genetiky by už mohla klidně vyprávět sama.

„A kdo je tohle, teto?“ drápe se na piedestal uprostřed zdupaného trávníku. „To je liška Bystrouška,“ krčím rozpačitě rameny před normalizační plastikou manekýny v liščím kožichu. Problém obsahu a formy teď ale bledne před problémem, který zanedlouho vyroste opodál. Jen přes silnici bude brzy stát pomník brněnskému rodákovi světového renomé, architektu Adolfu Loosovi. Okaté děvčátko prohlížející si sochu je stejně staré jako jedna z jeho obětí.

„Chtěl, abychom se ho dotýkaly. (…) My jsme to nechtěly dělat, a tak jsme se pevně držely oběma rukama okraje vany. Nakonec se mu ale podařilo nám je odtrhnout. (…) A pak dělal ještě něco…,“ vypovídaly desetiletá Mizzi Fiedlerová, její šestiletá sestra a dvě osmileté dívky u vídeňského soudu v roce 1928. Jejich svědectví s explicitními detaily a k tomu skicák plný pornografických kreseb nemohou nikoho nechat na pochybách o skutkové podstatě Loosových činů.

Proces tehdy rozbouřil evropskou metropoli, stal se jádrem sváru mezi liberálními zastánci vizionářského architekta a konzervativními měšťany. Díky svým konexím byl však Loos nakonec odsouzen na pouhé tři měsíce podmíněně. Do vězení nikdy nenastoupil.

Brno chce teď stavbou…

I_obalka_R18_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte