Praha, Lány, 13.12.2017, Andrej Babiš, vláda, jmenování vlády, noví ministři FOTO MAFRA DAN MATERNA
Robert Plaga • Autor: MFDNES + LN, Profimedia

Je třeba provést revizi inkluzivního vzdělávání,“ prohlásil v polovině prosince na tiskovce Babišovy vlády nový ministr školství Robert Plaga. Vzápětí dodal, že to bude jeden z jeho hlavních úkolů. Jaké změny tedy můžeme od nového ministra očekávat?

Jde o peníze

Robert Plaga působí na ministerstvu školství od roku 2015, kdy dělal politického náměstka pro vysoké školy. Podle spolupracovníků má na inkluzi velmi podobný názor jako jeho předchůdce a podporovatel modelu společného vzdělávání (jehož ideou je udržet slabší děti ve třídách s vynikajícími spolužáky a tím eliminovat jejich potenciální vzdělávací a sociální propad) Stanislav Štech. Plaga po svém jmenování v médiích několikrát vystoupil s tím, že inkluzi rušit nechce. Reforma se prý má odehrát především v oblasti financování. Ministerstvo školství chce na společné vzdělávání dětí se speciálními potřebami v běžných školách vyhradit pět miliard korun. Nyní návrh rozpočtu nárok zahrnuje pouhé dvě miliardy. Zbytek peněz se chystá Plaga shánět. Ministerstvo například zmenší krajům rezervy, ze kterých se v minulosti jednotlivým školám poskytovala část výdajů (odteď to má zaštiťovat hlavně ministerstvo). Kromě toho chce sáhnout i do svých vlastních úspor.

Nový ministr vkládá největší naděje do vyjednávání s ministryní financí Alenou Schillerovou a premiérem Andrejem Babišem, které se uskuteční po Novém roce a kde je podle něj šance získat na inkluzi chybějící peníze. To však vůbec nemusí vyjít – Andrej Babiš na…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte