Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Nezastavitelný

Francouzský prezident dost možná právě odstartoval novou éru Evropy

Le président Emmanuel Macron rend hommage ŕ M. Fred Moore, Compa
Emmanuel Macron • Autor: Bestimages, Profimedia

Obálka posledního vydání týdeníku The Economist zobrazuje Emmanuela Macrona, jak stojí na pódiu v kuželu světla a za ním se ve stínu krčí Angela Merkel. Ta provokace může být pro někoho přitažlivá, ale takhle daleko v Evropě ještě nejsme. Německá kancléřka před týdnem počtvrté vyhrála volby, a ačkoli z nich vzešla oslabená, v minulosti opakovaně prokázala, že se umí dostat do pozice, kde po svém emotivním projevu k Evropě minulé úterý stojí francouzský prezident. Jestli letošní rok něco vypověděl o Francii – a potažmo o Evropě –, pak právě to, že nového lídra není radno podceňovat.

Hladká změna

Touto dobou před rokem Macron ještě ani neohlásil prezidentskou kandidaturu. Když tak o několik týdnů později učinil, začínal s podporou dvanácti procent. Na začátku letošního května přímou volbu prezidenta vyhrál a vyřadil z provozu ostře sledovanou ženu Evropy, šéfku nacionalistické Národní fronty Marine Le Pen, která do té doby bodovala u čtvrtiny Francouzů a dlouho vedla žebříčky prezidentských uchazečů. Po volbě hlavy státu pak Macron vyhrál také parlamentní volby a členové jeho mladého hnutí obsadili nadpoloviční většinu ve sněmu šedesátimilionového státu. Řečí čísel je dnes Macron lídr s nejsilnějším demokratickým mandátem v Evropě.

Ten by sám o sobě nic neznamenal, kdyby ho nepoužíval. Z Česka to možná není tak patrné, ale děje se pravý opak. Macron zařídil ve své zemi malou revoluci. Přesně 22. září podepsal reformu zákoníku práce, která přenáší odpovědnost za…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte