Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Někoho srpem, někoho kladivem

Slovenský umělec Peter Kalmus byl odsouzen za ničení symbolů totality

Známý výtvarník a performer Peter Kalmus se v posledních letech dostává na stránky slovenského tisku z jiných důvodů než jako účastník mezinárodních výtvarných festivalů a výstav. Dostává se tam jako potenciální zločinec – a minulý týden se tahle jeho cesta dokonala. Košický soud jej odsoudil ke čtyřem měsícům vězení s ročním odkladem za to, že z tamního památníku rudoarmějců strhl čtyři překližkové symboly srpu a kladiva a tím „hanobil kulturní památku“.

Peter Kalmus tvrdí, že toho loňského srpnového večera, kdy jej na udání člena slovenské komunistické strany legitimovali poblíž památníku policisté, srpy s kladivy zrovna nestrhával, jindy to ale dělá běžně a netají se tím. „Je to symbol bolševismu, který nemá na veřejném místě co dělat,“ říká. „Je nás víc, kteří tady ty srpy a kladiva pravidelně strháváme. Občané je spontánně sundávali hned v roce 1989. A časem je tam město najednou začalo znovu osazovat, už ne z bronzu, ale z překližky.“

Památník na náměstí Osvoboditelů v Košicích je obrovská, monstrózní stavba složená z velkých sloupů s držáky na věčný oheň, řady menších sloupků a vydlážděného prostranství a je osázen nápisy ve slovenštině i v azbuce. „Večná sláva hrdinom padlým v boji za slobodu a nezávislosť Sovietskeho zväzu. Sláva ruským zbraniam,“ píše se na něm mimo jiné. V dubnu 1969 právě tady hořel mládenec Michal Lefčík, který se na protest proti sovětské okupaci upálil. A v roce 1968 při občanském protestu proti ní tu bylo zabito pět Košičanů.

Na…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 495
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte