Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Vyždímané Rudolfinum

Seriózní galerie pořádá jubilejní výstavu a Krištof Kintera ji v rámci oslav změnil k nepoznání

51B_Kateřina Malá
Krištof Kintera

V kancelářích ředitele České filharmonie se několik dní zraky všech zaměstnanců upíraly ke stropu. Pražským Rudolfinem se totiž v pravidelné frekvenci rozběhla vibrace, která okamžitě rozkmitala obří lustr, až na něm začaly cinkat křišťály. „Jako bychom vyvolávali ducha Leoše Janáčka,“ usmíval se předminulý pátek Krištof Kintera o patro výš v Galerii Rudolfinum, která sídlí nad filharmonií. Pět dní před vernisáží své výstavy Nervous Trees zkoušel na počítači doladit chod instalace We All Want to Be Cleaned, složené z desítek funkčních praček postavených na sebe do podoby pyramidy.

Sílu ždímání čtyřtunového exponátu nakonec musel oproti plánu snížit na čtyřicet procent. To je ale jediný kompromis, na který Kintera v galerii přistoupil. „Lokální patriot a oblíbený kumpán“, jak vršovického umělce charakterizuje kurátor expozice David Korecký v katalogu, bude mít příští týden čtyřiačtyřicetiny. Oslavil je ale už minulou středu během vernisáže Nervous Trees a bylo také co: za třiadvacet let existence Galerie Rudolfinum se nikomu nepovedlo změnit ji – bez nadsázky – k nepoznání.

Polystyren na botách

Když tři dny před Kinterovou vernisáží skončil na protějším břehu Vltavy projekt František Skála Jízdárna s celkovou návštěvností bezmála šedesát pět tisíc lidí, zdálo se, že to nejatraktivnější už má letošní výtvarná sezona u nás za sebou. Několikatisícihlavý dav tlačící se ve středu na Nervous Trees nicméně naznačil,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte