Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Nejen o holčičí síle

Jaké je to být kluk v kapele? Na to se novináři neptají, ale u holky s baskytarou je to jiná. Kim Gordon na to odpovídala mockrát, protože v osmdesátých letech to byl vskutku neobvyklý jev. Tři desetiletí stála se spoluhráčem a manželem Thurstonem Moorem v čele jedné z nejvlivnějších kytarových kapel, newyorských Sonic Youth, v jejichž podání získal rock podobu umělecké disciplíny. Jaké je to být rockovou mámou, slýchala později - a před šesti lety přišly otázky o rozvodu, jenž ukončil kariéru skupiny. Právě tehdy začala psát poutavý deník Holka v kapele, kde svérázně odpovídá nejen na tyhle otázky.

Kniha nabízí vůbec první svědectví o Sonic Youth zevnitř a zároveň osobní zpověď hudebnice, která dodala kuráž mnohým dalším „holkám v kapele“ a inspirovala femi-punkové hnutí riot grrrl. Gordon psávala o výtvarném umění (citem pro něj obohatila i kapelu) a ve své první knize novinářské zkušenosti zúročuje. Vrací se do dětství a k odcizení na střední, silné jsou momenty, kdy nás bere do klubů, barů a galerií newyorské bohémy. Vzpomíná třeba, jak pracovala v copycentru, kam si chodil tisknout scénáře Jim Jarmusch. V deníku se tak rýsuje jedinečný obraz tehdejší doby, jenž poskytuje neotřelý pohled na newyorskou uměleckou scénu po Velvet Underground.

V druhé polovině se kniha mění v jakousi komentovanou prohlídku po diskografii kapely. Autorka popisuje i zákulisí natáčení desek a její bývalý manžel z toho nevychází vždy nejlépe, protože jejich hádky ovlivňovaly chod…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte