Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

S Trumpem v partě

Česko bude brzy poslední zemí EU, kde neplatí pařížská klimatická dohoda

Čas sedm hodin a čtyři minuty není nic, čím by se Filip Zrůst mohl chlubit. Při jeho prvním letošním maratonu, který naplánoval na minulý čtvrtek, ale o čas nešlo. Mladý vousatý programátor z Prahy si pro svůj sólový běh vybral náročnou trať kolem Mostecké uhelné pánve – kvůli osvětě před akcí jménem Klimakemp 2017, která se na Mostecku koná příští týden. Jde o první happening tohoto druhu v Česku a organizátoři věří, že jejich vzpurné metody přitáhnou k ochraně klimatu o něco víc pozornosti, než bylo v případě poměrně netečné tuzemské veřejnosti dosud zvykem.

Poslední události ukazují, že to může mít už brzy jasný smysl.

 Sen o čistotě

„Diskuse o energetice je v Česku hodně vychýlená. My bychom ji rádi vychýlili na druhou stranu,“ říká Zrůst s poukazem na fakt, že v případě Česka je hlavním příspěvkem k ohřívání planety právě spalování uhlí. Inspirací pro Klimakemp je Německo, kde mají tyto akce už tradici. Hlavní program je obvykle doplněn guerillovým narušováním těžby a policejními manévry. S „občanskou neposlušností“ počítá i pozvánka na český kemp. Podrobnosti se zveřejní až na místě, cíle jsou ale jasné. Kromě touhy podniknout něco vzrušujícího má účastníky propojit boj proti ničení přírody a zhoršování klimatu – vysoce aktuální globální téma, o které se shodou okolností hraje teď i v Česku.

Česká republika je spolu s Nizozemskem poslední zemí EU, kde se dosud čeká na ratifikaci pařížské smlouvy o ochraně klimatu. Podepsalo ji společně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

Nadoba
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte